Philips Master SON-T PIA Plus 400W External Ignitor E40 (220 - 2000K)
Quick Find: 29614
Product Discontinued
This item was discontinued on 20th February, 2023
Alternatively check out our full range of similar products below:
Sodium Lamps
Cap/Base
39-40mm GES/E40
Colour Temp
2000 K
Diameter
48 mm
Length
283 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Sodium Orange
Lumens
56500 lm
Manufacturer
Philips
Type
Light Bulb
Voltage
100 Volt
Wattage
400 W
Product Overview
Philips Master SON-T PIA Plus 400W External Ignitor E40 (220 - 2000K) from Philips
Model: 871150017988315
Superior technology results in a long and reliable lifetime, high lumen maintenance and a reliable ignition over lifetime High energy efficacy and absence of lead (Pb) makes this a sound environmental offer High luminous efficacy makes this the most energy efficient HPS lamp
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Wattage | 400 W |
| Manufacturer | Philips |
| Light Colour | Sodium Orange |
| Lumens | 56500 lm |
| Colour Temp | 2000 K |
| Diameter | 48 mm |
| Length | 283 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Giant Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 21000 hrs |
| Voltage | 100 Volt |
| Cap/Base | 39-40mm GES/E40 |
Associated Product Barcodes
| 8711500179883 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
Downloads 1
| | Product Data Sheet Philips Master SON-T PIA Plus 400 Watt External Ignitor Data Sheet |