Philips MASTER SOX plus 90 Watt BY22d 1800k
Quick Find: 31320
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Philips Light Bulbs
Cap/Base
BY22d
Cap/Base Type
Bayonet Cap
Colour Temp
1800 K
Diameter
66 mm
Length
528 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
13600 lm
Manufacturer
Philips
Type
Light Bulb
Voltage
112 Volt
Wattage
90 W
Product Overview
Philips MASTER SOX plus 90 Watt BY22d 1800k from Philips
Model: 871150019473215
Philips MASTER SOX plus 90Watt BY22d 1800k has high luminous efficacy leads to low energy consumption warranty gives less hassle and less unexpected early maintenance cost
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Wattage | 90 W |
| Manufacturer | Philips |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Lumens | 13600 lm |
| Colour Temp | 1800 K |
| Diameter | 66 mm |
| Length | 528 mm |
| Cap/Base Type | Bayonet Cap |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 6000 hrs |
| Voltage | 112 Volt |
| Cap/Base | BY22d |
Associated Product Barcodes
| 8711500194732 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| OFFER SX90 K009A |