10W 345mm T8 Fluorescent Tube, Daylight 6500K
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£19.69
Inc. VAT
£23.63
£30.24 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £23.63
£30.24 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G13
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
6500 K
Diameter
25 mm
Fluorescent Tube Type
T8 Linear (26mm Dia)
Length
345 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Daylight (860/865)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
10 W
Product Overview
10W 345mm T8 Fluorescent Tube, Daylight 6500K from Leading Brand
Model: FL10D
T8 fluorescent tubes can be installed to efficiently light everything under cupboard kitchen units to schools, offices and supermarkets. This 10 Watt 300mm Cool White lamp is a slim line High Frequency lamp has with an average life of 10,000 hours.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T8 Linear (26mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 10 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Colour Temp | 6500 K |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 345 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T8 25mm Dia |
| Manufacturers Average Lamp Life | 10000 hrs |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Cap/Base | G13 |
Associated Product Barcodes
| 5051227002037 |
| 8712879125075 |
| 8714681040898 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| FL10D L013. |
Customer Reviews
for 10W 345mm T8 Fluorescent Tube, Daylight 6500K
Average Rating
2 / 5 submitted by customers
1 Reviews
submitted by customers
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 1 | |
| | 0 |
Comments
24th July, 2020 - Brian, United Kingdom
It would have been better had it had arrived