15W 450mm T8 Fluorescent Tube - Very Warm White (827)
Available for delivery
Price
£13.06
Inc. VAT
£15.67
£17.99 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £15.67
£17.99 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G13
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
2700 K
Diameter
25 mm
Fluorescent Tube Type
T8 Linear (26mm Dia)
Length
450 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Very Warm White (827)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
15 W
Product Overview
15W 450mm T8 Fluorescent Tube - Very Warm White (827) from Leading Brand
Model: FL15/827
This 15 Watt T8 Triphosphor Fluorescent Tube is an energy efficient linear light source that offers savings of 10% compared to the T12 alternative. This Very Warm White lamp features instant start, high efficacy and good colour rendering. Lasting 20,000 hours, this lamp is an excellent solution for industrial, domestic and commercial applications such as display areas, furniture lighting, shops, bathroom luminaires, offices and factories.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T8 Linear (26mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 15 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 450 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T8 25mm Dia |
| Manufacturers Average Lamp Life | 18000 hrs |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Cap/Base | G13 |
Associated Product Barcodes
| 0043168232470 |
| 043168232470 |
| 43168232470 |
| 5410288018508 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 35012 |
| F15T8-82 |
| F15T8827 L009. |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent Triphosphor 15 watt 18inch (450mm) Very warm white |
Customer Reviews
for 15W 450mm T8 Fluorescent Tube - Very Warm White (827)
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
3 Reviews
submitted by customers
| | 3 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
1st March, 2021 - Alessandra, United Kingdom
Good product
16th January, 2021 - Sally, United Kingdom
It fits, it works and was a very reasonable price. I was glad to find it available as other suppliers didn't do this length, or only did LEDs which required a complete unit change, not just a like for like(ish) bulb swap.
3rd November, 2018 - Steve, United Kingdom
excellent just what I wanted Thanks