2 Metre White Surface Recessed Corner LED Profile 17mm x 17mm P3-1
Quick Find: 51388
Part No: 863111CWCC
In Stock
Available for delivery
Available for delivery
Price
£18.11
Inc. VAT
£21.73
£34.76 RRP Inc. VAT
37% off saving (£13.03) on RRP Price
£18.11
Inc. VAT £21.73
Inc. VAT £21.73
£34.76 RRP Inc. VAT
37% off saving (£13.03) on RRP Price
Quick Find: 51388
Part No: 863111CWCC
Cover Finish
Clear
Depth
17 mm
External Width
17 mm
Finish
White
Internal Width
13.2 mm
LED Strip Width Compatibility
Up to 12.5 mm
Length
2000 mm
Light Fitting Type
LED Profile
Manufacturer
Tech-Light
Profile Code
P3-1
Profile Finish
White
Profile Type
Corner
Technology
LED
Product Overview
2 Metre White Surface Recessed Corner LED Profile 17mm x 17mm P3-1 from Tech-Light
Model: 863111CWCC
Create a unique and bespoke lighting solution with our new P3-1 LED Profile kit measuring at 17mm x 17mm, perfect for floor cornering or wall cornering, this Kit features, end caps, brackets for easy installation and a Clear cover to create a seamless finish and to protect your LED Strip from harm and discolouring.
Compatibility: Any LED strip up to 12.5mm wide.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Profile |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Tech-Light |
| Depth | 17 mm |
| Profile Finish | White |
| Length | 2000 mm |
| Type | LED Profile |
| Type | LED Profile |
| Finish | White |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | Surface |
| Mounting Type | Corner |
| Internal Width | 13.2 mm |
| External Width | 17 mm |
| Profile Type | Corner |
| Warranty | 2 Years |
| Profile Code | P3-1 |
| Cover Finish | Clear |
| LED Strip Width Compatibility | Up to 12.5 mm |