24V 60W Standard GLS Incandescent Bayonet Cap Clear Bulb
Quick Find: 10842
Part No: GLS60BC25C
In Stock
Available for delivery
Available for delivery
Price
£7.00
Inc. VAT
£8.40
£14.96 RRP Inc. VAT
44% off saving (£6.56) on RRP Price
£7.00
Inc. VAT £8.40
Inc. VAT £8.40
£14.96 RRP Inc. VAT
44% off saving (£6.56) on RRP Price
Quick Find: 10842
Part No: GLS60BC25C
Beam Angle
360 Degrees
Cap/Base Type
Bayonet Cap
Colour Temp
2700 K
Dimming?
Dimmable
Finish
Clear
Length
108 mm
Light Bulb Type
GLS
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
660 lm
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Incandescent
Type
Light Bulb
Voltage
24 Volt
Wattage
60 W
Product Overview
24V 60W Standard GLS Incandescent Bayonet Cap Clear Bulb from Leading Brand
Model: GLS60BC25C
A incandescent low voltage general service GLS lamp, These lamps are used for variety of decorative applications
Technical Specifications
| Light Bulb Type | GLS |
|---|---|
| Technology | Incandescent |
| Wattage | 60 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Lumens | 660 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Length | 108 mm |
| Cap/Base Type | Bayonet Cap |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 1000 hrs |
| Voltage | 24 Volt |
| Energy Efficiency Rating | G |
Associated Product Barcodes
| 8718739019287 |
| 8712879817673 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 60BC25C |
| GS2560C22 G046 |
| Obsolete, last 2 stock |