58W 5ft (1500mm) T8 Triphosphor Fluorescent Tube - Cool White (840)
Available for delivery
Price
£11.24
Inc. VAT
£13.49
£23.99 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £13.49
£23.99 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G13
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
4000 K
Diameter
25 mm
Fluorescent Tube Type
T8 Linear (26mm Dia)
Length
1500 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Cool White (840/845)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
58 W
Product Overview
58W 5ft (1500mm) T8 Triphosphor Fluorescent Tube - Cool White (840) from Leading Brand
Model: FL58/840
The 58 Watt Cool White 1500mm Energy Saving T8 Fluorescent Tube offers 10% savings in energy consumption compared to a conventional T12 tube. This superior lamp features excellent lumen maintenance, high colour rendering and an average lamp life of 20,000 hours. This triphosphor light source is perfectly suited Industrial and commercial lighting (stores, offices, industrial areas, supermarkets)
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T8 Linear (26mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 58 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Colour Temp | 4000 K |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 1500 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T8 25mm Dia |
| Manufacturers Average Lamp Life | 20000 hrs |
| Cap/Base | G13 |
| Manufacturers Part Number | f58t8640 |
Associated Product Barcodes
| 5050028039143 |
| 8711500632197 |
| 5018986514713 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 0001482 |
| 43021 |
| F58 5FT T8 840 |
| F58T8-84 |
| F58T8840 L004 |
| FT558SPCW |
| KFT58T8/840 |
| T8 58 WATT COOLWHITE |
| T8/58W |
| T8/58W/840 |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent Triphosphor 58 watt 5ft (1500mm) Cool white |
Customer Reviews
for 58W 5ft (1500mm) T8 Triphosphor Fluorescent Tube - Cool White (840)
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
1 Reviews
submitted by customers
| | 1 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
6th July, 2018 - Robert, United Kingdom
Exellent product and well packed.