Calex Dimmable LED Filament Globe Bulb, 8W, G125, Frosted ES, 2700K Very Warm White (90W Equivalent)
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£18.67
Inc. VAT
£22.40
£32.04 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £22.40
£32.04 RRP Inc. VAT
Beam Angle
360 Degrees
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2700 K
Diameter
125 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
90 W
Finish
Frosted
Length
175 mm
Light Bulb Type
Globe
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
900 lm
Manufacturer
Calex
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
8 W
Product Overview
Calex Dimmable LED Filament Globe Bulb, 8W, G125, Frosted ES, 2700K Very Warm White (90W Equivalent) from Calex
Model: 425490
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £344.40
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Globe |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 8 W |
| Manufacturer | Calex |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 90 W |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Lumens | 900 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 125 mm |
| Length | 175 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Frosted |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| CRI Rating | < 90 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
| Alternative Part Number | 425490 |
Associated Product Barcodes
| 8712879136743 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 1101003600 |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Product Data Sheet |
Customer Reviews
for Calex Dimmable LED Filament Globe Bulb, 8W, G125, Frosted ES, 2700K Very Warm White (90W Equivalent)
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
4 Reviews
submitted by customers
| | 4 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
26th April, 2021 - Shahar, United Kingdom
Bought to replace a 2W bulb of the same size, which was too dim. This one is much brighter - two pendants with this bulb are enough to light our kitchen, and we can finally make good use of the dimmer.
15th December, 2020 - Matthew, United Kingdom
Prompt reply when chasing my item. Issue caused by the Royal Mail not Blt. Item now arrived
19th June, 2020 - Andy, United Kingdom
Large globes, lovely warm light
17th February, 2020 - Marc, United Kingdom
As the colour is very warm and the bulb frosted i wouldn't agree its a 90watt equivalent and theres a caltex name and logo on the top of the bulb which is slightly annoying, especially as this size of bulb is usually on show and not in a shade but at nearly half the price as other retailers i can overlook this and pleased