Calex Kalmar Dimmable 4W E27 Metallic Opal LED Lamp
Quick Find: 57427
Product Discontinued
This item was discontinued on 5th May, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
LED Globe Bulbs
Cap/Base
26-27mm ES/E27
Cap/Base Type
Edison Screw
Colour Temp
2000 K
Diameter
200 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
15 W
Finish
Metallic Opal
Length
256 mm
Light Bulb Type
Globe
Light Colour
Ultra Warm White (818)
Lumens
40 lm
Manufacturer
Calex
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
4 W
Product Overview
Calex Kalmar Dimmable 4W E27 Metallic Opal LED Lamp from Calex
Model: 426194
Brighten up a home or workplace with the Calex beautifully finished metallic opal 'Kalmar' lamp, a 200mm Edison Screw base type bulb providing a warming, homely Very Warm White light output (2300 Kelvin). This model can be used as a standalone shade or alongside a fitting or shade.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £46.20
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Globe |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 4 W |
| Manufacturer | Calex |
| Light Colour | Ultra Warm White (818) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 15 W |
| Lumens | 40 lm |
| Colour Temp | 2000 K |
| Diameter | 200 mm |
| Length | 256 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Metallic Opal |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| CRI Rating | > 90 |
| Energy Efficiency Rating | B |
| Cap/Base | 26-27mm ES/E27 |
Associated Product Barcodes
| 8712879143499 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 426194 |