2 Pack Casell 200W Halogen Linear Light Bulbs (117-118mm, 240V)
Quick Find: 81512
Part No: K11-240-2P
Out of stock until 26th June 2026
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£9.93
Inc. VAT
£11.92
£17.95 RRP Inc. VAT
34% off saving (£6.03) on RRP Price
£9.93
Inc. VAT £11.92
Inc. VAT £11.92
£17.95 RRP Inc. VAT
34% off saving (£6.03) on RRP Price
Quick Find: 81512
Part No: K11-240-2P
Beam Angle
360 Degrees
Cap/Base
R7s/RX7s
Colour Temp
3000 K
Diameter
10 mm
Dimming?
Dimmable
Length
118 mm
Light Bulb Type
Double Ended
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
4000 lm
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Halogen
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
200 W
Product Overview
2 Pack Casell 200W Halogen Linear Light Bulbs (117-118mm, 240V) from Leading Brand
Model: K11-240-2P
This pack of 2 Halogen K type linear bulb provides instant brilliant halogen light with constant brightness throughout its life. This lamp is rated at 200 Watts and runs off Mains Voltage. This bulb measures 117-118mm in length and saves 20% in energy usage compared to an incandescent bulb. This bulb has a lamp life of 2000 hours.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Double Ended |
|---|---|
| Technology | Halogen |
| Wattage | 200 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Lumens | 4000 lm |
| Colour Temp | 3000 K |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 118 mm |
| Type | Light Bulb |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 1 Year |
| Cap/Base | R7s/RX7s |
Alternative Stock Identifier Part Codes
Product Components 1
Downloads 1
| | Product Data Sheet Linear Family Data Sheet |