Casell 500mm 8W Dimmable Warm White Opal Architectural Lamp S14S
Quick Find: 60742
Part No: ARL8S14S-82D-CA
Out of stock until 10th July 2026
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£22.50
Inc. VAT
£27.00
£43.15 RRP Inc. VAT
37% off saving (£16.15) on RRP Price
£22.50
Inc. VAT £27.00
Inc. VAT £27.00
£43.15 RRP Inc. VAT
37% off saving (£16.15) on RRP Price
Quick Find: 60742
Part No: ARL8S14S-82D-CA
Cap/Base
S14s double
Cap/Base Type
Double Oval Peg
Colour Temp
2700 K
Diameter
30 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
60 W
Finish
Frosted
Light Bulb Type
Architectural
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
500 lm
Manufacturer
Casell
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
8 W
Product Overview
Casell 500mm 8W Dimmable Warm White Opal Architectural Lamp S14S from Casell
Model: ARL8S14S-82D-CA
A compact, energy efficient and functional S14S architectural lamp from Casell. This model has been designed with an opal finish for a diffused effect of light, using just 8 Watts of power to provide a cosy, Warm White light output (2700K) equivalent to that of a 60 Watt halogen lamp.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £364.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Architectural |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 8 W |
| Manufacturer | Casell |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 60 W |
| Lumens | 500 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 30 mm |
| Cap/Base Type | Double Oval Peg |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Frosted |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| CRI Rating | < 90 |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Cap/Base | S14s double |
Associated Product Barcodes
| 635635584344 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| Swan brand |