Danlers CEFL PIR 24V AC Occupancy Switch 2m Lead Wire
This is a Product image
Quick Find: 51972
Part No: CEFL-PIR-24VAC
Quick Find: 51972
Part No: CEFL-PIR-24VAC
Accessory Type
Sensor
Amps
6 A
Detection Angle
360 Degrees
Detection Range
7m
Diameter
72 mm
Fluorescent Max Load
6A (1500W)
Height
68 mm
IP Rating
IP20
Manufacturer
Danlers
Sensor Type
Flush Ceiling Mounted PIR Sensor
Timer Delay
10sec - 40min
Type
Accessory
Voltage
24 Volt
Product Overview
Danlers CEFL PIR 24V AC Occupancy Switch 2m Lead Wire from Danlers
Model: CEFL-PIR-24VAC
Danlers provide a neat and unobtrusive flush-mounted PIR occupancy switch ideal for mounting through suspended or plasterboard ceilings. This variant operates at 24 V AC, loading up to 6 Amps of resistive and fluorescent loads and 3 Amps of electronic and wire wound transformer loads. This fitting requires 63 or 64mm diameter hole to fit and comes complete with a 2 meter cable.
Technical Specifications
Accessory Type Sensor
Manufacturer Danlers
Amps 6 A
Diameter 72 mm
Height 68 mm
Lead Wire 2 Meter
Type Accessory
Fluorescent Max Load 6A (1500W)
Detection Range 7m
Voltage 24 Volt
IP Rating IP20
Detection Angle 360 Degrees
Sensor Type Flush Ceiling Mounted PIR Sensor
Timer Delay 10sec - 40min
Photocell Range 30-1000 Lux
Electronic & Wire Wound Transformer Load 3A (750W)
CFL Max Load 2A (500W)
Fan Max Load 1A (240W)