Eterna 17W LED Colour Selectable Slim Wall Bulkhead with Photocell Black IP65
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£29.99
Inc. VAT
£35.99
£37.66 Standard Price Inc. VAT
£49.93 RRP Inc. VAT
4% saving (£1.67) On Standard Price
Inc. VAT £35.99
£37.66 Standard Price Inc. VAT
£49.93 RRP Inc. VAT
4% saving (£1.67) On Standard Price
Beam Angle
120 Degrees
Depth
70 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Finish
Black
Height
275 mm
Light Colour
CCT - Colour Selectable
Light Fitting Type
Bulkhead
Manufacturer
Eterna
Technology
LED
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wattage
17 W
Width
185 mm
Product Overview
Eterna 17W LED Colour Selectable Slim Wall Bulkhead with Photocell Black IP65 from Eterna
Model: WPCSBKPC
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Bulkhead |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 17 W |
| Manufacturer | Eterna |
| Light Colour | CCT - Colour Selectable |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Depth | 70 mm |
| Height | 275 mm |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Black |
| Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Width | 185 mm |
Associated Product Barcodes
| 5013845053655 |
| 5013845053655W |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| WPS-PH |
Customer Reviews
for Eterna 17W LED Colour Selectable Slim Wall Bulkhead with Photocell Black IP65
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
3 Reviews
submitted by customers
| | 3 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
18th April, 2020 - Andrew, United Kingdom
Love these fittings as you can adjust the lighting colour to suit, easy to install look very smart compared with the huge 28 watt 2D they replaced
26th January, 2020 - Paul, United Kingdom
Great product.
22nd December, 2019 - Mahmood, United Kingdom
do the job well and we’ll constructed