24W T5 Fluorescent Tube, 549mm, Daylight 6500K
Available for delivery
Price
£12.94
Inc. VAT
£15.53
£17.99 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £15.53
£17.99 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G5
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
6500 K
Diameter
15 mm
Fluorescent Tube Type
T5 Linear (15mm Dia)
Length
550 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Daylight (860/865)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
24 W
Product Overview
24W T5 Fluorescent Tube, 549mm, Daylight 6500K from Leading Brand
Model: FL24T5DAY
This 549mm Sylvania 24 watt Daylight T5 Fluorescent Tube is an excellent high frequency light source commonly used in recessed lighting applications such as under cupboard and pelmet lighting. This quality light source offers high lumen maintenance and good colour rendering. This is an energy efficient lamp offering an impressive 10,000 hour lamp life.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T5 Linear (15mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 24 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Colour Temp | 6500 K |
| Diameter | 15 mm |
| Length | 550 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T5 15mm Dia |
| Energy Efficiency Rating | E |
| Cap/Base | G5 |
Associated Product Barcodes
| 8711500643933 |
| 043168902663 |
| 5013588054292 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 0002774 |
| F24T5-86 |
| F24T5860 H046 |
| FTT524SPDYLT |
| T5 24 watt DAYLIGHT |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent T5 24w Daylight |
Customer Reviews
for 24W T5 Fluorescent Tube, 549mm, Daylight 6500K
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
4 Reviews
submitted by customers
| | 4 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
30th April, 2021 - David, United Kingdom
just as advertised
17th February, 2017 - Brian, United Kingdom
good service ,well packed
14th January, 2017 - Philip, United Kingdom
Good communication, prompt supply and delivery.
11th November, 2012 - Ian, United Kingdom
I needed two of these for an 2ft overhead aquarium light and after failing to find reasonably priced Tropical bulbs that are around 6400K anyway I found these Daylight tubes. The deliver exactly the same spectrum as most Tropical bulbs but for a fraction of the price. They were very well packed and delivered quickly all the way to the Isle of Lewis. I also ordered some for a friend who is equally happy with hers.