28W T5 Fluorescent Tube, 1149mm, Warm White (3000K), G5 Base
Available for delivery
Price
£14.44
Inc. VAT
£17.33
£22.18 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £17.33
£22.18 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G5
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
3000 K
Diameter
15 mm
Fluorescent Tube Type
T5 Linear (15mm Dia)
Length
1149 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Warm White (830)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
28 W
Product Overview
28W T5 Fluorescent Tube, 1149mm, Warm White (3000K), G5 Base from Leading Brand
Model: FL28T5WW
This 28 Watt T5 Fluorescent Tube is an excellent choice when it comes to recessed and suspended lighting applications. This Warm White 1149mm length lamp is a new generation Triphosphor Fluorescent lamp that offers constant lumen maintenance throughout the entire life of the lamp, high colour rendering and high efficacy. This lamp offers energy savings of up to 25% compared to a conventional T8 tube and lasts 20,000 hours.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T5 Linear (15mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 28 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Colour Temp | 3000 K |
| Diameter | 15 mm |
| Length | 1149 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T5 15mm Dia |
| Cap/Base | G5 |
Associated Product Barcodes
| 043168902533 |
| 43168902533 |
| 8711500639462 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 002766 |
| F28T5-83 |
| F28T5830 H046 |
| FH28T5/830: |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent T5 28w Warm White |