70W T8 Fluorescent Tube 1800mm Cool White (840/845) G13 Cap
Available for delivery
Price
£36.24
Inc. VAT
£43.49
£47.99 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £43.49
£47.99 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G13
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
4000 K
Diameter
25 mm
Fluorescent Tube Type
T8 Linear (26mm Dia)
Length
1800 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Cool White (840/845)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
70 W
Product Overview
70W T8 Fluorescent Tube 1800mm Cool White (840/845) G13 Cap from Leading Brand
Model: FL70/840
This excellent quality 1800mm 70 Watt Cool White Triphosphor T8 Fluorescent Tube is a linear lamp that offers superior lumen maintenance performance, high colour rendering and an impressive 20,000 hour lamp life. This lamp is an energy efficient light source perfectly suited to recessed and suspended lighting in domestic, commercial and industrial applications (stores, offices, industrial areas, supermarkets).
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T8 Linear (26mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 70 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Colour Temp | 4000 K |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 1800 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T8 25mm Dia |
| Manufacturers Average Lamp Life | 20000 hrs |
| Cap/Base | G13 |
Associated Product Barcodes
| 8711500615923 |
| 711500615923 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 0001094 |
| 00732 |
| 2500549944 |
| 6FT/70W.840 |
| F70/840 |
| F70T8-84 |
| F70T8/840:GE |
| F70T8840SYL E061 |
| T8 70 watt cool white |
Downloads 1
| | Product Spec Sheet Fluorescent Triphosphor 70 watt 6ft (1800mm) Cool white |
Customer Reviews
for 70W T8 Fluorescent Tube 1800mm Cool White (840/845) G13 Cap
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
1 Reviews
submitted by customers
| | 1 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
18th December, 2020 - Pam, United Kingdom
Very happy with lights