18W 2ft (600mm) T8 Triphosphor Fluorescent Tube - 6500K Daylight
Available for delivery
Price
£11.81
Inc. VAT
£14.17
£18.14 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £14.17
£18.14 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G13
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
6500 K
Diameter
25 mm
Fluorescent Tube Type
T8 Linear (26mm Dia)
Length
600 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Daylight (860/865)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
18 W
Product Overview
18W 2ft (600mm) T8 Triphosphor Fluorescent Tube - 6500K Daylight from Leading Brand
Model: FL18/865
This new generation Triphosphor coated fluorescent tube is the ideal replacement for T8 and T12 halophosphor tubes. This 18 Watt 600mm Daylight lamp offers high light output, almost constant lumen maintenance throughout life, increased luminaire efficiency and operates on conventional and electronic ballasts. This lamp is suitable for Industrial and commercial lighting applications and in fittings with non-standard dimensions, displays, furniture lighting, shops and bathroom luminaires.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T8 Linear (26mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 18 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Colour Temp | 6500 K |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 600 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T8 25mm Dia |
| Manufacturers Average Lamp Life | 20000 hrs |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Cap/Base | G13 |
Associated Product Barcodes
| 5013845039413 |
| 20043168126063 |
| 8711500631770 |
| 5018986670785 |
| 064894577185 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 0001502 |
| 2F18865 |
| 2FT 18 865 |
| F18T8860 L017 |
| T1864 |
| T8 18 watt daylight |
| TUBE218DAYLIGHT (ZYSPEC7614) |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent Triphosphor 18 watt 2ft (600mm) Daylight |
Customer Reviews
for 18W 2ft (600mm) T8 Triphosphor Fluorescent Tube - 6500K Daylight
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
4 Reviews
submitted by customers
| | 4 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
3rd August, 2021 - J, United Kingdom
Great service
30th July, 2018 - Dennis, United Kingdom
If you need bright lights these are excellent
13th January, 2018 - John, United Kingdom
Excellent product 2nd purchase would buy again
10th March, 2016 - Stephen, United Kingdom
Ideal lighting for a small Shop