Gap Lighting W24-RGBWW 24W IP65 24V Wallwasher RGB Warm White
This is a Product image
Quick Find: 59177
Part No: W24-RGBWW
Quick Find: 59177
Part No: W24-RGBWW
Beam Angle
15 Degrees
Colour Temp
3000 K
Depth
48 mm
Dimming?
Dimmable
Height
96 mm
IP Rating
IP65
Length
450 mm
Light Colour
RGBW
Light Fitting Type
Wall Light
Lumens
480 lm
Manufacturer
Gap Lighting
Material
Aluminium
Type
Light Fitting
Voltage
24 Volt
Product Overview
Gap Lighting W24-RGBWW 24W IP65 24V Wallwasher RGB Warm White from Gap Lighting
Model: W24-RGBWW
Gap Lighting introduces the new 24W wallwasher incorporating high powered CREE technology and WiFi control, emitting a RGB and warm white (3000K) colour changing temperature. Featuring smooth dimming control and black die-cast aluminium housing, the wallwasher is IP65 protected and has a 50,000 hour lifespan, so you can be absolutely confident in the quality of your purchase. Can be used independently or synchronise with other units. Suitable for domestic and commercial applications. Wallwasher Dimensions: Height: 96mm x Length: 450mm x Depth: 48mm. Please note a 4-zone remote will be required: T-RGB-CCT, T-4WIFI, T-4-APP-REMOTE, T-8Z-REMOTE.
Technical Specifications
Light Fitting Type Wall Light
Manufacturer Gap Lighting
Light Colour RGBW
Dimming? Dimmable
Beam Angle 15 Degrees
Lumens 480 lm
Colour Temp 3000 K
Depth 48 mm
Height 96 mm
Length 450 mm