Girard Sudron GS4 4W E14 Filament LED Candle Bulb 320lm 2700K Clear
Quick Find: 54136
Part No: 713771
In Stock
Available for delivery
Available for delivery
Price
£9.19
Inc. VAT
£11.03
£16.22 RRP Inc. VAT
32% off saving (£5.19) on RRP Price
£9.19
Inc. VAT £11.03
Inc. VAT £11.03
£16.22 RRP Inc. VAT
32% off saving (£5.19) on RRP Price
Quick Find: 54136
Part No: 713771
Cap/Base
14mm E14/SES
Colour Temp
2700 K
Diameter
35 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
30 W
Finish
Clear
Length
125 mm
Light Bulb Type
Candle
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
320 lm
Manufacturer
Girard Sudron
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
4 W
Product Overview
Girard Sudron GS4 4W E14 Filament LED Candle Bulb 320lm 2700K Clear from Girard Sudron
Model: 713771
This classic shaped candle boasts 30,000 hours life and is fully dimmable. This 4w SES capped 320 lumen candle in a clear finish ticks both the practiallity and this design boxes as unlike so many other LED candles this Girard Sudron candle needs no 'LED' neck or collar to hide its components.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £218.40
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Candle |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 4 W |
| Manufacturer | Girard Sudron |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 30 W |
| Lumens | 320 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 35 mm |
| Length | 125 mm |
| Cap/Base Type | Edison Screw |
| Cap/Base Type | Small Edison Screw |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Clear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Cap/Base | 14mm E14/SES |
| Manufacturers Part Number | 713771 |
Associated Product Barcodes
| 3125467137711 |