JLED IP20 5m LED Strip Cool White 4000K 12V 8mm 6W/m
Product Discontinued
This item was discontinued on 7th May, 2026
Alternatively check out our full range of similar products below:
LED Strip Lighting
Beam Angle
120 Degrees
Colour Temp
4000 K
Depth
2 mm
Dimming?
Dimmable
LED's Per Metre
60
Length
5000 mm
Light Bulb Type
LED Strip
Light Colour
Cool White (840/845)
Lumens
465 lm
Manufacturer
Leading Brand
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage Per Metre
6 W/m
Width
8 mm
Product Overview
JLED IP20 5m LED Strip Cool White 4000K 12V 8mm 6W/m from Leading Brand
Model: K1-IP20-2835-8-60-6W-12V-4000K
Technical Specifications
| Light Bulb Type | LED Strip |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Lumens | 465 lm |
| Colour Temp | 4000 K |
| Depth | 2 mm |
| Length | 5000 mm |
| Number of LEDs | 300 |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Voltage | 12 Volt |
| IP Rating | IP20 |
| Wattage Per Metre | 6 W/m |
| LED's Per Metre | 60 |
| Width | 8 mm |
| Tail Length | 200mm |
| LED Strip Cut Point | 50 mm |
Alternative Stock Identifier Part Codes
Customer Reviews
for JLED IP20 5m LED Strip Cool White 4000K 12V 8mm 6W/m
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
1 Reviews
submitted by customers
| | 1 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
28th July, 2020 - Abdul, United Kingdom
Excellent product highly recommend it, it doesnt look like a cheap strip light very good value for money.