tp24 4W Frosted Golfball L1 GU10 LED Bulb Warm White 30W Halogen Equivalent
Product Discontinued
This item was discontinued on 11th May, 2026
Alternatively check out our full range of similar products below:
LED Golfball Light Bulbs
Cap/Base
GU10
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
3000 K
Diameter
45 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
30 W
Finish
Frosted
Length
83 mm
Light Bulb Type
Golfball
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
340 lm
Manufacturer
tp24
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
4 W
Product Overview
tp24 4W Frosted Golfball L1 GU10 LED Bulb Warm White 30W Halogen Equivalent from TP24
Model: TP24-8054
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £109.20
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Golfball |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 4 W |
| Manufacturer | tp24 |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 30 W |
| Lumens | 340 lm |
| Colour Temp | 3000 K |
| Diameter | 45 mm |
| Length | 83 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Finish | Frosted |
| Manufacturers Average Lamp Life | 15000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Start Up Time | Instant |
| CRI Rating | > 80 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Cap/Base | GU10 |
Associated Product Barcodes
| 5060262083628 |
| 5060401272425 |
| 5060401277215 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| TP24-8054 |
Customer Reviews
for tp24 4W Frosted Golfball L1 GU10 LED Bulb Warm White 30W Halogen Equivalent
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
2 Reviews
submitted by customers
| | 2 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
25th January, 2019 - Sarah, United Kingdom
Brilliant. Good quality.
22nd December, 2017 - Anita, United Kingdom
Gives a nice warm light in lounge area.