Mean Well APC-16-350 16W 48V Constant Current Non-Dimmable IP42 LED Driver
Mean Well Non-Dimmable Constant Current IP42 APC-16 16W 48V LED Driver
This is a Product image
Quick Find: 51335
Part No: APC-16-350
In Stock 2
Available for delivery
Additional Stock Available
Usually delivers in 1-6 days
Quick Find: 51335
Part No: APC-16-350
Accessory Type
LED Driver
Control Gear Technology
LED
Current Output
350mA
Dimming?
Non-Dimmable
Height
29 mm
Input Voltage
90-264 V
IP Rating
IP40
Length
77 mm
Manufacturer
Mean Well
Material
Plastic
Type
Control Gear
Voltage
48 Volt
Wattage
16 W
Width
40 mm
Product Overview
Mean Well APC-16-350 16W 48V Constant Current Non-Dimmable IP42 LED Driver from Mean Well
Model: APC-16-350
Technical Specifications
Accessory Type LED Driver
Wattage 16 W
Manufacturer Mean Well
Dimming? Non-Dimmable
Height 29 mm
Input Voltage 90-264 V
Length 77 mm
Type Control Gear
Voltage 48 Volt
Material Plastic
IP Rating IP40
Current Output 350mA
Warranty 5 Years
Frequency Range 47~63Hz
AC Inrush Current (max.) Cold start, 45A at 230VAC
Width 40 mm
Safety Standards UL8750, GB19510.14, GB19510.1 approved; Design refer to TUV EN61347-3
AC Current 0.3A/230VAC; 0.5A/115VAC
Efficiency 84%
Control Gear Technology LED
Alternative Stock Identifier Part Codes
Datasheet Datasheet
Mean Well Constant Current IP42 APC-16 16W 48V LED Driver