Mean Well LPC-100-350 100W Constant Current IP67 LED Driver
Mean Well Constant Current IP67 LPC-100 100.1W 286V LED Driver
This is a Product image
Quick Find: 51308
Part No: LPC-100-350
In Stock 5
Available for delivery
Additional Stock Available
Usually delivers in 1-6 days
Quick Find: 51308
Part No: LPC-100-350
Accessory Type
LED Driver
Control Gear Technology
LED
Current Output
350mA
Dimming?
Non-Dimmable
Height
37 mm
Input Voltage
90-264 V
IP Rating
IP67
Length
190 mm
Manufacturer
Mean Well
Material
Plastic
Type
Control Gear
Voltage
286 Volt
Wattage
100 W
Width
52 mm
Product Overview
Mean Well LPC-100-350 100W Constant Current IP67 LED Driver from Mean Well
Model: LPC-100-350
Technical Specifications
Accessory Type LED Driver
Wattage 100 W
Manufacturer Mean Well
Dimming? Non-Dimmable
Height 37 mm
Input Voltage 90-264 V
Length 190 mm
Type Control Gear
Voltage 286 Volt
Material Plastic
IP Rating IP67
Current Output 350mA
Warranty 5 Years
Frequency Range 47~63Hz
AC Inrush Current (max.) Cold start, 75A at 230VAC
Width 52 mm
Safety Standards EN60950-1 (LVD) approved
AC Current 2.2A/115VAC 1.2A/230 VAC
Efficiency 90%
Control Gear Technology LED
Alternative Stock Identifier Part Codes
Datasheet Datasheet