Part No: LPV-150-48
In Stock 1
Available for delivery
Additional Stock Available
Usually delivers in 1-6 days
Quick Find: 51271
Part No: LPV-150-48
Accessory Type
LED Driver
Control Gear Technology
LED
Dimming?
Non-Dimmable
Height
37 mm
Input Voltage
180-305 V
IP Rating
IP67
Length
191 mm
Manufacturer
Mean Well
Material
Plastic
Type
Control Gear
Voltage
48 Volt
Wattage
154 W
Width
63 mm
Product Overview
Mean Well LPV-150 150W 48V Constant Voltage IP67 LED Driver from Mean Well
Model: LPV-150-48
Technical Specifications
Accessory Type LED Driver
Wattage 154 W
Manufacturer Mean Well
Dimming? Non-Dimmable
Height 37 mm
Input Voltage 180-305 V
Length 191 mm
Type Control Gear
Voltage 48 Volt
Material Plastic
IP Rating IP67
Current Output 0~3.2A
Current Output 3.2A
Warranty 5 Years
Frequency Range 47~63Hz
AC Inrush Current (max.) Cold start 60A at 230VAC
Width 63 mm
Safety Standards UL8750, UL879 approved; Design refer to EN60950-1
AC Current 1.7A/230VAC 1.5A/277VAC
Efficiency 90%
Control Gear Technology LED
Alternative Stock Identifier Part Codes
Datasheet Datasheet
Mean Well Constant Voltage IP67 LPV-150 150W 48V LED Driver