Part No: 64458S90W12V
5 stars, 1 customer reviews
Quick Find: 10108
Part No: 64458S90W12V
Cap/Base
G6.35/GY6.35 (6.35mm Apart)
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2700 K
Diameter
10 mm
Length
45 mm
Light Colour
Warm White (830)
Manufacturer
Osram
Type
Light Bulb
Voltage
12 Volt
Wattage
90 W
Product Overview
Osram Halostar Starlite 90W 12V GY6.35 Capsule Lamp from Osram
Model: 64458 S 90W 12V
A 90W 12V Osram Halostar Starlite S Capsule Lamp featuring brilliant white halogen light that is fully dimmable and lasts an impressive 4000 hours. This versatile light source features corrosion resistant pins and an axial filament for optimal directional light. This lamp is typically found in restaurants, hotels, gardens, retail outlets, boutiques, offices and public buildings.
Technical Specifications
Wattage 90 W
Manufacturer Osram
Light Colour Warm White (830)
Colour Temp 2700 K
Diameter 10 mm
LCL 30mm
Length 45 mm
Cap/Base Type 2 Pin