(Pack of 10) Compact Fluorescent DD Lamp 2 pin 16 watt White 835
Quick Find: 81370
Part No: FLDD/1635/PRO-10P
In Stock
Available for delivery
Available for delivery
Price
£70.09
Inc. VAT
£84.11
£149.64 RRP Inc. VAT
While stocks last.
44% off saving (£65.53) on RRP Price
£70.09
Inc. VAT £84.11
Inc. VAT £84.11
£149.64 RRP Inc. VAT
44% off saving (£65.53) on RRP Price
Quick Find: 81370
Part No: FLDD/1635/PRO-10P
Cap/Base
GR8
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
3500 K
Dimming?
Non-Dimmable
Light Bulb Type
Butterfly (DD)
Light Colour
White (835)
Lumens
1050 lm
Technology
Compact Fluorescent
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
16 W
Width
135 mm
Product Overview
(Pack of 10) Compact Fluorescent DD Lamp 2 pin 16 watt White 835 from Leading Brand
Model: FLDD/1635/PRO-10P
A pack of 10 compact, robust and energy-efficient lamp for use in low profile luminaries, the Compact Fluorescent DD Lamp is designed to fit a 2 Pin Fitting and offers powerful and even light distribution. Great value for money, this low cost yet powerful 16-watt lamp is one of our best sellers and is designed to provide excellent levels of illumination.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Butterfly (DD) |
|---|---|
| Technology | Compact Fluorescent |
| Wattage | 16 W |
| Light Colour | White (835) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Lumens | 1050 lm |
| Colour Temp | 3500 K |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 8000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| Width | 135 mm |
| CRI Rating | > 80 |
| Energy Efficiency Rating | B |
| Cap/Base | GR8 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
Product Components 1
Downloads 1
| | Product Data Sheet Compact Fluorescent DD Lamp 2 pin 16 watt White 835 |