Pack of 2 Halogen Linear 78mm R7s 250W 240V Bulbs - Warm White
Available for delivery
Price
£14.94
Inc. VAT
£17.93
£20.93 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £17.93
£20.93 RRP Inc. VAT
Beam Angle
360 Degrees
Cap/Base
R7s/RX7s
Colour Temp
3000 K
Diameter
10 mm
Dimming?
Dimmable
Length
80 mm
Light Bulb Type
Double Ended
Light Colour
Warm White (830)
Lumens
4150 lm
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Halogen
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
250 W
Product Overview
Pack of 2 Halogen Linear 78mm R7s 250W 240V Bulbs - Warm White from Leading Brand
Model: K15-2P
This pack of 2 Halogen Linear 250 Watt light bulb is a high intensity light source that emits a crisp bright white halogen light. This bulb is 78mm in length and operates at 240 Volts. This Tungsten Halogen bulb features a Double Ended R7s cap and a lamp life of 2000 hours, twice that of an incandescent bulb. The most popular applications for this lamp are floodlight and display lighting.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Double Ended |
|---|---|
| Technology | Halogen |
| Wattage | 250 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 360 Degrees |
| Lumens | 4150 lm |
| Colour Temp | 3000 K |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 80 mm |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 2000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 1 Year |
| Cap/Base | R7s/RX7s |