(Pack of 20) Compact Fluorescent DD Lamp 4 pin 28 watt White 835
Available for delivery
Price
£148.54
Inc. VAT
£178.25
£287.76 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £178.25
£287.76 RRP Inc. VAT
Cap/Base
GR10q
Cap/Base Type
4 Pin
Colour Temp
3500 K
Dimming?
Non-Dimmable
Light Bulb Type
Butterfly (DD)
Light Colour
White (835)
Lumens
2000 lm
Technology
Compact Fluorescent
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
28 W
Width
207 mm
Product Overview
(Pack of 20) Compact Fluorescent DD Lamp 4 pin 28 watt White 835 from Leading Brand
Model: FLDD4/2835/PRO-20P
This 28 Watt energy saving 4 Pin Pack of 20 DD Compact Fluorescent Lamp featuring a White colour temperature is an efficient, reliable and very energy efficient lighting solution saving up to 80% in energy usage and costs. The 28W output of this GR10q lamp is the equivalent of a 100W incandescent bulb. DD lamps are very popular lighting sources commonly found in applications where a shallow compact fixture is necessary.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Butterfly (DD) |
|---|---|
| Technology | Compact Fluorescent |
| Wattage | 28 W |
| Light Colour | White (835) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Lumens | 2000 lm |
| Colour Temp | 3500 K |
| Cap/Base Type | 4 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 8000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 2 Years |
| Width | 207 mm |
| CRI Rating | > 80 |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Cap/Base | GR10q |
Alternative Stock Identifier Part Codes
Product Components 1
Downloads 1
| | Product Data Sheet Compact Fluorescent DD Lamp 4 pin 28 watt White 835 |