Philips 100W High Pressure Sodium Ballast BSN100K302
This is a ballast which is part of our control gear range
This is a Product image
Quick Find: 6740
Part No: BSN100K302
Quick Find: 6740
Part No: BSN100K302
Accessory Type
Ballast
Capacitance
12 µf
Control Gear Technology
Discharge
Control Gear Type
Electronic Transformer
Dimming?
Non-Dimmable
Height
53 mm
Length
117 mm
Manufacturer
Philips
Type
Control Gear
Wattage
100 W
Width
64 mm
Product Overview
Philips 100W High Pressure Sodium Ballast BSN100K302 from Philips
Model: BSN100K302
A Philips 100w High Pressure Sodium Ballast
Technical Specifications
Control Gear Type Electronic Transformer
Accessory Type Ballast
Wattage 100 W
Manufacturer Philips
Dimming? Non-Dimmable
Height 53 mm
Ignitor SN58
Length 117 mm
Type Control Gear
Capacitance 12 µf
Width 64 mm