Philips MASTER Colour CDM-TD 70W RX7s Cool White 4200K
This is a 70 W R7s/RX7s Capsule bulb that produces a Cool White (840) light which can be used in domestic and commercial applications
This is a Product image
Quick Find: 30676
Part No: CDM-TD70W/942RX7s1CT
Quick Find: 30676
Part No: CDM-TD70W/942RX7s1CT
Cap/Base
R7s/RX7s
Colour Temp
4200 K
Diameter
22 mm
Length
119 mm
Light Bulb Type
Double Ended
Light Colour
Cool White (840/845)
Lumens
5600 lm
Manufacturer
Philips
Type
Light Bulb
Voltage
89 Volt
Wattage
70 W
Product Overview
Philips MASTER Colour CDM-TD 70W RX7s Cool White 4200K from Philips
Model: 871150020002015
Technical Specifications
Light Bulb Type Double Ended
Wattage 70 W
Manufacturer Philips
Light Colour Cool White (840/845)
Lumens 5600 lm
Colour Temp 4200 K
Diameter 22 mm
Length 119 mm