100W SDW-T Tubular Sodium Lamp with PG12 Base - External Ignitor, 2550K Very Warm White
Quick Find: 7936
Part No: SDW-T100
In Stock
Available for delivery
Available for delivery
Price
£60.01
Inc. VAT
£72.01
£124.84 RRP Inc. VAT
42% off saving (£52.83) on RRP Price
£60.01
Inc. VAT £72.01
Inc. VAT £72.01
£124.84 RRP Inc. VAT
42% off saving (£52.83) on RRP Price
Quick Find: 7936
Part No: SDW-T100
Cap/Base
PG12
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2550 K
Diameter
32 mm
Length
150 mm
Light Bulb Type
Tubular
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
9600 lm
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Sodium
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
100 W
Product Overview
100W SDW-T Tubular Sodium Lamp with PG12 Base - External Ignitor, 2550K Very Warm White from Leading Brand
Model: SDW-T100
A sodium SDW T 100 watt clear tubular lamp with external ignitor used for floodlighting
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Tubular |
|---|---|
| Technology | Sodium |
| Wattage | 100 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Lumens | 9600 lm |
| Colour Temp | 2550 K |
| Diameter | 32 mm |
| Length | 150 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 28000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Cap/Base | PG12 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 100SDWT |
| 100SDWT K001 |
| SDW-T100 PG12 |
| sdwt100 |