1500W SK15s Ruby Infrared Halogen Heat Lamp, 240V, 357mm, Extended Leads
Available for delivery
Price
£38.70
Inc. VAT
£46.44
£46.44 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £46.44
£46.44 RRP Inc. VAT
Cap/Base
SK15
Diameter
20 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Length
357 mm
Light Colour
Ruby
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Halogen
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
1500 W
Product Overview
1500W SK15s Ruby Infrared Halogen Heat Lamp, 240V, 357mm, Extended Leads from Leading Brand
Model: 13123Z/876L
A 1500 Watt 240 Volt Linear Quartz SK15s Infrared Halogen lamp with extended leads that is particularly suited to Research, Testing, Welding and Brazing applications. This Horizontal Burning position, Tubular Quartz lamp measures 357mm x 20mm, plus 235mm leads, and offers an extended lamp life of 7000 hours.
Technical Specifications
| Technology | Halogen |
|---|---|
| Wattage | 1500 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Ruby |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Application | Research, Testing, Welding, Brazing |
| Burning Position | Horizontal Burning |
| Diameter | 20 mm |
| Leads | 235mm |
| Length | 357 mm |
| Type | Light Bulb |
| Style | Heater Lamp |
| Manufacturers Average Lamp Life | 7000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 1 Year |
| Cap/Base | SK15 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 13123Z 876L B049 |
| 13123Z876L |
| QQ19588 |
Customer Reviews
for 1500W SK15s Ruby Infrared Halogen Heat Lamp, 240V, 357mm, Extended Leads
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
1 Reviews
submitted by customers
| | 1 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
20th May, 2018 - NM, United Kingdom
With just a small modification to the tails, exactly what I need and good price