(15mm x 4mm) 1 Metre Surface Black Low-Profile LED Profile P4-3 C/W Clips, End Caps & Opal Cover
Quick Find: 72449
Part No: 864312CWOC
Out of stock until 22nd May 2026
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£12.69
Inc. VAT
£15.23
£24.37 RRP Inc. VAT
38% off saving (£9.14) on RRP Price
£12.69
Inc. VAT £15.23
Inc. VAT £15.23
£24.37 RRP Inc. VAT
38% off saving (£9.14) on RRP Price
Quick Find: 72449
Part No: 864312CWOC
Cover Finish
Opal
Depth
4 mm
External Width
15 mm
Finish
Black
Internal Width
13.4 mm
Length
1000 mm
Light Fitting Type
LED Profile
Manufacturer
Tech-Light
Mounting Type
Surface
Profile Code
P4-3
Profile Finish
Black
Profile Type
Rectangular Without Flange
Technology
LED
Type
LED Profile
Product Overview
(15mm x 4mm) 1 Metre Surface Black Low-Profile LED Profile P4-3 C/W Clips, End Caps & Opal Cover from Tech-Light
Model: 864312CWOC
Inside this kit you will receive, End Caps, Double Sided Tape and a Frosted Opal Cover. We've made sure that you have everything required to create a visually stunning and long-lasting lighting solution. Whether you're showcasing retail products, enhancing the safety of staircases, or adding a touch of elegance to your flooring, this LED profile kit is versatile enough to cater to a wide range of applications.
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Profile |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Tech-Light |
| Depth | 4 mm |
| Profile Finish | Black |
| Length | 1000 mm |
| Type | LED Profile |
| Finish | Black |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | Surface |
| Internal Width | 13.4 mm |
| External Width | 15 mm |
| Profile Type | Rectangular Without Flange |
| Warranty | 2 Years |
| Profile Code | P4-3 |
| Cover Finish | Opal |