Sylvania 15W 450mm Cool White T8 Triphosphor Fluorescent Tube (FL15/840)
Available for delivery
Price
£13.06
Inc. VAT
£15.67
£20.06 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £15.67
£20.06 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G13
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
4000 K
Diameter
25 mm
Fluorescent Tube Type
T8 Linear (26mm Dia)
Length
450 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Cool White (840/845)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
15 W
Product Overview
Sylvania 15W 450mm Cool White T8 Triphosphor Fluorescent Tube (FL15/840) from Leading Brand
Model: FL15/840
This 15W Cool White T8 Triphosphor Fluorescent Tube from Sylvania is the perfect replacement for standard halophosphor fluorescent tubes. Wherever excellent colour rendering is necessary or required this lamp will meet the demand. This lamp measures 450mm x 25mm and offers an energy efficient 20,000 hour lamp life.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T8 Linear (26mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 15 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Colour Temp | 4000 K |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 450 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T8 25mm Dia |
| Manufacturers Average Lamp Life | 18000 hrs |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Cap/Base | G13 |
Associated Product Barcodes
| 4014501001226 |
| 5410288005676 |
| 43168232494 |
| 02050189866717133725 |
| 5018986671713 |
| 4054657104952 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| F15T8-84 |
| F15T8/840 |
| F15T8840 L009. |
| T8 15W 840 SYL |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent Triphosphor 15 watt 18inch (450mm) Cool white |
Customer Reviews
for Sylvania 15W 450mm Cool White T8 Triphosphor Fluorescent Tube (FL15/840)
Average Rating
4 / 5 submitted by customers
5 Reviews
submitted by customers
| | 4 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 1 |
Comments
29th April, 2021 - Terry, United Kingdom
Very good tubes.
17th April, 2021 - BENOIT, United Kingdom
It is T8 led fluorescent cool white It is a very good product perfect fitting Very good price and quality
5th October, 2020 - William, United Kingdom
All as expected
11th December, 2018 - Brian, United Kingdom
All good great service first class
23rd November, 2018 - Graham, United Kingdom
not used them yrt as they are stock items to use when a tube fails.