14W T5 Fluorescent Tube 549mm Daylight (6500K)
Available for delivery
Price
£13.79
Inc. VAT
£16.55
£21.18 RRP Inc. VAT
Inc. VAT £16.55
£21.18 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G5
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
6500 K
Diameter
15 mm
Fluorescent Tube Type
T5 Linear (15mm Dia)
Length
550 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Daylight (860/865)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
14 W
Product Overview
14W T5 Fluorescent Tube 549mm Daylight (6500K) from Leading Brand
Model: FL14T5DAY
This 14 Watt Daylight T5 Fluorescent Tube is an excellent choice when it comes to recessed and suspended lighting applications. Featuring high efficacy, good colour rendering and instant start alongside its 20,000 hour lamp life this is a high quality lighting solution. Measuring 549mm x 15mm this slim linear lamp works on an electronic ballast only.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T5 Linear (15mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 14 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Colour Temp | 6500 K |
| Diameter | 15 mm |
| Length | 550 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T5 15mm Dia |
| Energy Efficiency Rating | E |
| Cap/Base | G5 |
Associated Product Barcodes
| 043168902441 |
| 43168902441 |
| 8711500639400 |
| 5018986512955 |
| 8711500710093 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 0002762 |
| 61088 |
| F14T5-86 |
| F14T5860 L008 |
| FTT514SPDYLT |
| T5 14 865 |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent T5 14 Watt 549mm |
Customer Reviews
for 14W T5 Fluorescent Tube 549mm Daylight (6500K)
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
3 Reviews
submitted by customers
| | 3 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
15th January, 2021 - David, United Kingdom
Replacement lamps. Exactly as ordered
9th October, 2019 - James, United Kingdom
Excellent value and quality product. Quick delivery and well packed, recommended.
27th March, 2017 - Janine, United Kingdom
Replacement bulbs as expected