14W T5 Cool White Fluorescent Tube 549mm G5 Cap
Available for delivery
Price
£13.79
Inc. VAT
£16.55
£21.18 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £16.55
£21.18 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G5
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
4000 K
Diameter
15 mm
Fluorescent Tube Type
T5 Linear (15mm Dia)
Length
549 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Cool White (840/845)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
14 W
Product Overview
14W T5 Cool White Fluorescent Tube 549mm G5 Cap from Leading Brand
Model: FL14T5CW
This excellent quality Triphosphor Cool White 14 Watt T5 Fluorescent Tube is a slim linear lamp that offers superior lumen maintenance performance, high colour rendering and an impressive 20,000 hour lamp life. This energy efficient lamp is perfectly suited to recessed, suspended and modular system lighting applications. This lamp is for electronic ballast operation only.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T5 Linear (15mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 14 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Colour Temp | 4000 K |
| Diameter | 15 mm |
| Length | 549 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T5 15mm Dia |
| Energy Efficiency Rating | E |
| Cap/Base | G5 |
Associated Product Barcodes
| 5060063422077 |
| 15410288027613 |
| 5410288027616 |
| 5941029897286 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 0002761 |
| F14T5-84 |
| F14T5840 L012 |
| FH14T5840 |
| FTT514SPCW |
| KFT14T5/840 |
| T5 14 840 |
| T5 14W 4000K |
| T5-14W-840 |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent T5 14 Watt 549mm |
Customer Reviews
for 14W T5 Cool White Fluorescent Tube 549mm G5 Cap
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
4 Reviews
submitted by customers
| | 3 | |
| | 1 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
28th June, 2020 - Chris, United Kingdom
Packaged perfectly for delivery via post
11th June, 2020 - Bernie, United Kingdom
Have already commented on the product.
20th January, 2018 - Steve, United Kingdom
exact product I required, it was sent very quickly but perhaps the packaging could have been better
13th November, 2017 - Steve, United Kingdom
Fragile tubes were well packed and quickly shipped