54W T5 Fluorescent Tube - Warm White (1149mm)
Available for delivery
Price
£12.49
Inc. VAT
£14.99
£16.07 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £14.99
£16.07 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G5
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
3000 K
Diameter
15 mm
Fluorescent Tube Type
T5 Linear (15mm Dia)
Length
1149 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Warm White (830)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
54 W
Product Overview
54W T5 Fluorescent Tube - Warm White (1149mm) from Leading Brand
Model: FL54T5WW
The new generation T5 Triphospor Fluorescent Tube is an energy efficient, long life, high efficacy, low cost lighting solution for recessed and suspended lighting applications. This 54 Watt Warm White Lamp measures 1149mm x 15mm (l x d) and features an impressive 20,000 hour lamp life.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T5 Linear (15mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 54 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Warm White (830) |
| Colour Temp | 3000 K |
| Diameter | 15 mm |
| Length | 1149 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T5 15mm Dia |
| Cap/Base | G5 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| any brand is ok |
| F54T5830 L003 |
| FH54T5/830: |
Downloads 1
| | Product Data Sheet Fluorescent T5 54w Warm White |