55W T5 Circular Fluorescent Tube, 4 Pin, 6500K Daylight White
Quick Find: 36408
Part No: FC5586
In Stock
Available for delivery
Available for delivery
Price
£22.54
Inc. VAT
£27.05
£27.05 RRP Inc. VAT
0% off saving (£0) on RRP Price
£22.54
Inc. VAT £27.05
Inc. VAT £27.05
£27.05 RRP Inc. VAT
0% off saving (£0) on RRP Price
Quick Find: 36408
Part No: FC5586
Cap/Base
2GX13
Cap/Base Type
4 Pin
Colour Temp
6500 K
Diameter
300 mm
Dimming?
Dimmable
Fluorescent Tube Type
T5 Circular
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Circular)
Light Colour
Daylight (860/865)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
55 W
Product Overview
55W T5 Circular Fluorescent Tube, 4 Pin, 6500K Daylight White from Leading Brand
Model: FC5586
A high output 55 Watt T5 Circular Fluorescent Tube. Featuring a 2GX13 4 Pin base this tube is a highly efficient and eco-friendly light source lasting an impressive 10,000 hours. Typical applications for this Daylight lamp include slim and recessed ceiling luminaires. This product is a tube only and requires control gear to operate.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Circular) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T5 Circular |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 55 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Dimmable |
| Colour Temp | 6500 K |
| Diameter | 300 mm |
| Cap/Base Type | 4 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Style | 2GX13 Circular |
| Manufacturers Average Lamp Life | 16000 hrs |
| Energy Efficiency Rating | B |
| Cap/Base | 2GX13 |
Associated Product Barcodes
| 4014501052075 |
| 5013588054681 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| BELL FC55T5860 K007 |