Tridonic Compact LED Driver LC 36W 850-900mA flexC R ADV2
Quick Find: 78157
Part No: 28003213
Out of stock until 12th June 2026
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£18.29
Inc. VAT
£21.95
£35.10 RRP Inc. VAT
37% off saving (£13.15) on RRP Price
£18.29
Inc. VAT £21.95
Inc. VAT £21.95
£35.10 RRP Inc. VAT
37% off saving (£13.15) on RRP Price
Quick Find: 78157
Part No: 28003213
Accessory Type
LED Driver
Control Gear Technology
LED
Current Output
850-900mA
Height
25 mm
Input Voltage
198-264
Length
65 mm
Manufacturer
Tridonic
Type
Control Gear
Voltage
50 Volt
Wattage
36 W
Width
65 mm
Product Overview
Tridonic Compact LED Driver LC 36W 850-900mA flexC R ADV2 from Tridonic
Model: 28003213
Introducing the Tridonic Compact LED Driver LC 36W. This high-quality driver provides a flexible and efficient solution for driving LED lighting systems, offering a current range of 850-900mA. With its advanced features and durable construction, the Tridonic Compact LED Driver is the ideal choice for powering your LED lighting applications.
Technical Specifications
| Accessory Type | LED Driver |
|---|---|
| Wattage | 36 W |
| Manufacturer | Tridonic |
| Height | 25 mm |
| Input Voltage | 198-264 |
| Length | 65 mm |
| Type | Control Gear |
| Manufacturers Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Voltage | 50 Volt |
| IP Rating | IP20 |
| Current Output | 850-900mA |
| Warranty | 5 Years |
| Width | 65 mm |
| Rated Supply Voltage | 220-240 |
| Mains Frequency | 50/60Hz |
| Efficiency at Full Load | 90.00% |
| Housing Style | Compact |
| Operating Mode (Constant Current / Constant Voltage) | Constant Current |
| Control Gear Technology | LED |