30W 3ft 900mm T8 Fluorescent Triphosphor Tube - 6500K Daylight
Available for delivery
Price
£14.44
Inc. VAT
£17.33
£22.18 RRP Inc. VAT
While stocks last.
Inc. VAT £17.33
£22.18 RRP Inc. VAT
Cap/Base
G13
Cap/Base Type
2 Pins Each End
Colour Temp
6500 K
Diameter
25 mm
Fluorescent Tube Type
T8 Linear (26mm Dia)
Length
900 mm
Light Bulb Type
Fluorescent Tube (Linear)
Light Colour
Daylight (860/865)
Manufacturer
Leading Brand
Technology
Fluorescent
Type
Light Bulb
Wattage
30 W
Product Overview
30W 3ft 900mm T8 Fluorescent Triphosphor Tube - 6500K Daylight from Leading Brand
Model: FL30/865
This 30 Watt 900mm Daylight T8 Fluorescent Tube is an excellent quality High Frequency lamp offering the latest in lamp technology to provide instant start, high colouring rendering and efficacy and long life. This triphosphor coated lamp is ideally suited to commercial and industrial applications, stores, offices, industrial areas and supermarkets.
This product is supplied solely as a replacement lamp for the maintenance of existing equipment. It is not intended for new installations, upgrades, or general lighting use as per current ROHS restrictions.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Fluorescent Tube (Linear) |
|---|---|
| Fluorescent Tube Type | T8 Linear (26mm Dia) |
| Technology | Fluorescent |
| Wattage | 30 W |
| Manufacturer | Leading Brand |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Colour Temp | 6500 K |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 900 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pins Each End |
| Type | Light Bulb |
| Style | T8 25mm Dia |
| Manufacturers Average Lamp Life | 20000 hrs |
| Energy Efficiency Rating | D |
| Cap/Base | G13 |
Associated Product Barcodes
| 5410288010786 |
| 043168126076 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 0001078 |
| F30T8860 J058 |
| ZYSPEC7943 |
Customer Reviews
for 30W 3ft 900mm T8 Fluorescent Triphosphor Tube - 6500K Daylight
Average Rating
5 / 5 submitted by customers
4 Reviews
submitted by customers
| | 4 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 | |
| | 0 |
Comments
15th November, 2020 - Margaret, United Kingdom
Does what it is supposed to do! Hope it gives long service.
15th May, 2020 - Lynne, United Kingdom
Item arrived quickly and well packed. Would order again
28th January, 2018 - Christopher, United Kingdom
The fluorescent tubes give a real good light; they were replacement lights and are do exactly what I needed.
4th December, 2016 - Alberto, United Kingdom
You get a bright light as well as an economical item in the long run....