V-Tac 30W Slimline LED Floodlight Daylight Grey 240 Watt Alternative 5 Year Warranty
Quick Find: 49459
Part No: 456
Out of stock until 22nd May 2026
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£14.67
Inc. VAT
£17.60
£32.36 RRP Inc. VAT
46% off saving (£14.76) on RRP Price
£14.67
Inc. VAT £17.60
Inc. VAT £17.60
£32.36 RRP Inc. VAT
46% off saving (£14.76) on RRP Price
Quick Find: 49459
Part No: 456
Cable Length
0.23 M
Colour Temp
6500 K
Depth
28 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
240 W
Finish
Grey
Light Colour
Daylight (860/865)
Light Fitting Type
Floodlight
Lumens
2400 lm
Manufacturer
V-Tac
Technology
LED
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wattage
30 W
Width
178 mm
Product Overview
V-Tac 30W Slimline LED Floodlight Daylight Grey 240 Watt Alternative 5 Year Warranty from V-Tac
Model: 456

Please note that the true colour output of lighting products should be based only on the Kelvin rating. The descriptors warm white, cool white, daylight etc are used only as guides to describe the colour of the light and can vary between brands.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £1,764.00
Technical Specifications
| Light Fitting Type | Floodlight |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 30 W |
| Manufacturer | V-Tac |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 240 W |
| Lumens | 2400 lm |
| Colour Temp | 6500 K |
| Depth | 28 mm |
| Type | Light Fitting |
| Finish | Grey |
| Cable Length | 0.23 M |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 5 Years |
| Width | 178 mm |
| Manufacturers Part Number | 152 |
| Manufacturers Part Number | VT-30-G |
Associated Product Barcodes
| 3800157631129 |