Prolite 7W Dimmable LED GU10 Red (50W Alternative)
Quick Find: 64643
Product Discontinued
This item was discontinued on 28th July, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
GU10 LED Warm White Bulbs
Beam Angle
120 Degrees
Cap/Base Type
2 Pin
Diameter
50 mm
Dimming?
Dimmable
GU10 Type
Coloured
Length
55 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Light Colour
Red
Manufacturer
Prolite
Reflector/Spotlight Type
GU10
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
7 W
Product Overview
Prolite 7W Dimmable LED GU10 Red (50W Alternative) from Prolite
Model: GU10/LED/7W/RED/DIM
Using only 7 watts of power, this high output LED GU10 lamp will produce a vibrant red output. It is fully dimmable with compatible LED dimmer switches (please check that yours are compatible), allowing full control over the desired brightness level. The incredible efficiency, coupled up with it's impressive 30,000 hour lamp life allows this product to generate savings on power usage over its lifespan. The 50mm x 55mm size allows for it to directly retrofit into your existing fittings, and it is great for accent lighting, gatherings and events.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 7 W |
| Manufacturer | Prolite |
| Light Colour | Red |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 55 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Energy Efficiency Rating | A++ |
| Reflector/Spotlight Type | GU10 |
| GU10 Type | Coloured |
| Manufacturers Part Number | GU10/LED/7W/RED/DIM |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| GU10/LED/7W/RED/DIM |