Robus GU10 Connect 5W Wi-Fi Tunable RGB LED Lamp
Quick Find: 60083
Product Discontinued
This item was discontinued on 23rd November, 2022
Alternatively check out our full range of similar products below:
GU10 Smart Bulbs
Beam Angle
30 Degrees
Cap/Base
GU10
Cap/Base Type
2 Pin
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
50 W
Finish
White
GU10 Type
Smart
Length
53 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Light Colour
CCT - Colour Selectable
Lumens
300-400 lm
Manufacturer
Robus
Material
Polycarbonate & Die Cast Aluminium
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
5 W
Product Overview
Robus GU10 Connect 5W Wi-Fi Tunable RGB LED Lamp from Robus
Model: RCGU5RGBCX
Using only 5 watts of power this wi-fi controllable (RGB) LED GU10 lamp produces an output comparable to a 35W halogen lamp. The lumen output varies between colour modes in Red, Green and Blue +/- 15 of 400 lumens. In order to change the colour temperature the Robus Connect app will need to be installed on either an iOS or Android device. It is also compatible with Amazons Alexa or Google home to add even more versatility.
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £378.00
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 5 W |
| Manufacturer | Robus |
| Light Colour | CCT - Colour Selectable |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 50 W |
| Beam Angle | 30 Degrees |
| Lumens | 300-400 lm |
| Length | 53 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Finish | White |
| Manufacturers Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Material | Polycarbonate & Die Cast Aluminium |
| IP Rating | IP20 |
| GU10 Type | Smart |
| Smart Compatibility | Amazon Alexa |
| Smart Compatibility | Google Home |
| Smart Compatibility | Robus Connect App |
| Cap/Base | GU10 |
| Manufacturers Part Number | RCGU5RGBCX |
Associated Product Barcodes
| 5391370075657 |