Robus Harbour 28W Single Cool White 5ft Non Corrosive LED Batten (58W Fluorescent Alternative)
Product Discontinued
This item was discontinued on 27th April, 2026
Alternatively check out our parent collection of products:
Robus
Batten Type
Standard Batten
Beam Angle
120 Degrees
Colour Temp
4000 K
Depth
70 mm
Dimming?
Non-Dimmable
Equivalent Wattage
58 W
Length
1550 mm
Light Colour
Cool White (840/845)
Light Fitting Type
LED Batten
Lumens
3050 lm
Manufacturer
Robus
Technology
LED
Type
Light Fitting
Voltage
220-240 Volt
Wattage
28 W
Product Overview
Robus Harbour 28W Single Cool White 5ft Non Corrosive LED Batten (58W Fluorescent Alternative) from Robus
Model: RHA28405FTV2-24
A 5ft 28W LED batten fitting with a resistant IP65 rated polycarbonate (IK08) housing. Ideal for use in spaces where it could get knocked or have sprays of water, such as warehouses, garages, storage areas etc. It emits a 3050 lumen output in a crisp 4000K cool white colour light. The high quality LED lamps have an average lifespan of approximately 50,000 hours and come with a 5 year warranty period from the date of dispatch. Replaces 58W fluorescent old style fittings
Potential Energy Savings
Your saving would be approximately £420.00
Technical Specifications
| Light Fitting Type | LED Batten |
|---|---|
| Batten Type | Standard Batten |
| Technology | LED |
| Wattage | 28 W |
| Manufacturer | Robus |
| Light Colour | Cool White (840/845) |
| Dimming? | Non-Dimmable |
| Equivalent Wattage | 58 W |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Lumens | 3050 lm |
| Colour Temp | 4000 K |
| Depth | 70 mm |
| Length | 1550 mm |
| Type | Light Fitting |
| Manufacturers Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Operating Temperature | -20°C to +40°C |
| Warranty | 5 Years |
| Cable Entry Position | End |
| Manufacturers Part Number | RHA28405FT-24 |