Soraa 7.5W 25 Degree Vivid GU10 LED Bulb 410lm Very Warm White
Quick Find: 59014
Part No: 01087SO
Out of stock until 14th April 2026
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
You are still able to preorder this product but delivery will be after this date.
Price
£31.51
Inc. VAT
£37.81
£72.40 RRP Inc. VAT
48% off saving (£34.59) on RRP Price
£31.51
Inc. VAT £37.81
Inc. VAT £37.81
£72.40 RRP Inc. VAT
48% off saving (£34.59) on RRP Price
Quick Find: 59014
Part No: 01087SO
Beam Angle
25 Degrees
Cap/Base
GU10
Cap/Base Type
2 Pin
Colour Temp
2700 K
Diameter
50 mm
Dimming?
Dimmable
Equivalent Wattage
50 W
GU10 Type
High CRI
Length
53 mm
Light Bulb Type
Reflectors/Spotlights
Light Colour
Very Warm White (827)
Lumens
410 lm
Manufacturer
Soraa
Reflector/Spotlight Type
GU10
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
220-240 Volt
Wattage
7.5 W
Product Overview
Soraa 7.5W 25 Degree Vivid GU10 LED Bulb 410lm Very Warm White from Soraa
Model: SM16GW-07-25D-927-03-S3
Potential Energy Savings
bulb(s) over manufacturer's predicted life time and at
Your saving would be approximately £416.50
Technical Specifications
| Light Bulb Type | Reflectors/Spotlights |
|---|---|
| Technology | LED |
| Wattage | 7.5 W |
| Manufacturer | Soraa |
| Light Colour | Very Warm White (827) |
| Dimming? | Dimmable |
| Equivalent Wattage | 50 W |
| Beam Angle | 25 Degrees |
| Lumens | 410 lm |
| Colour Temp | 2700 K |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 53 mm |
| Cap/Base Type | 2 Pin |
| Type | Light Bulb |
| Manufacturers Average Lamp Life | 35000 hrs |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Warranty | 3 Years |
| CRI Rating | > 95 (High CRI) |
| Energy Efficiency Rating | F |
| Snap Compatible | Not Snap Compatible |
| Reflector/Spotlight Type | GU10 |
| GU10 Type | High CRI |
| Fitting Rating | Enclosed |
| Cap/Base | GU10 |
| Manufacturers Part Number | 01087 |
Associated Product Barcodes
| 0849565010877 |
| 849565010877 |
Alternative Stock Identifier Part Codes
| 01087 |