Tagra 1 Metre 5.26W 24V Mini Top View LED Neon Flex with Horizontal Bend 10x15mm Pink
Quick Find: 58540
Product Discontinued
This item was discontinued on 18th February, 2022
Alternatively check out our parent collection of products:
Brands
Beam Angle
160 Degrees
Depth
10 mm
Dimming?
Dimmable
Finish
White
LED's Per Metre
96
Length
1000 mm
Light Bulb Type
LED Strip
Light Colour
Pink
Lumens Per Metre
531 lm/m
Manufacturer
Tagra
Max Run Length
10 Metres
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
24 Volt
Wattage Per Metre
5.26 W/m
Width
15 mm
Product Overview
Tagra 1 Metre 5.26W 24V Mini Top View LED Neon Flex with Horizontal Bend 10x15mm Pink from Tagra
Model: TL-NEONMINI/PINK
A new compact version of the standard Tagra Lighting Neon Flex Tube, the 24V LED Mini Top View Neon Flex is supremely luminous with an IP65 rating, emitting a superior pink colour temperature compared to traditional glass neon lighting applications, across an extensive 50,000 hour lifespan. It can be bent to a minimum radius of 2cm, it can be easily trimmed to desired lengths. Indoor Use Guarantee: 3 Years. Outdoor Use Guarantee: 1 Year. Product Dimensions: Depth: 10mm x Width: 15mm. Supplied as 1 metre in length with a maximum running length of 10 metres.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | LED Strip |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Tagra |
| Light Colour | Pink |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 160 Degrees |
| Depth | 10 mm |
| Length | 1000 mm |
| Type | Light Bulb |
| Finish | White |
| Manufacturers Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Voltage | 24 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Lumens Per Metre | 531 lm/m |
| Wattage Per Metre | 5.26 W/m |
| LED's Per Metre | 96 |
| Width | 15 mm |
| Cutting Points | Every 12.5cm |
| Max Run Length | 10 Metres |