Tagra 1 Metre 6.1W 24V Mini Top View LED Neon Flex with Horizontal Bend 10x15mm Red
Quick Find: 58542
Product Discontinued
This item was discontinued on 18th February, 2022
Alternatively check out our parent collection of products:
Brands
Beam Angle
160 Degrees
Depth
10 mm
Dimming?
Dimmable
Finish
White
LED's Per Metre
96
Length
1000 mm
Light Bulb Type
LED Strip
Light Colour
Red
Lumens Per Metre
731 lm/m
Manufacturer
Tagra
Max Run Length
10 Metres
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
24 Volt
Wattage Per Metre
6.1 W/m
Width
15 mm
Product Overview
Tagra 1 Metre 6.1W 24V Mini Top View LED Neon Flex with Horizontal Bend 10x15mm Red from Tagra
Model: TL-NEONMINI/RED
From Tagra Lighting, an innovative replacement for traditional glass neon lighting applications. This flexible top view Mini Neon Flex has been manufactured by filling highly flexible plastic tubes with bright, highly luminous LEDs. The Neon Flex is IP65-rated but can be amended to be IP67-rated with the purchase of an IP67 termination kit. It is also 24V and will emit a red colour temperature across an extensive 50,000 hour lifespan. Indoor Use Guarantee: 3 Years. Outdoor Use Guarantee: 1 Year. Product Dimensions: Depth: 10mm x Width: 15mm. Supplied as a 1 Metre length with a max running length of 10 metres.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | LED Strip |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Tagra |
| Light Colour | Red |
| Dimming? | Dimmable |
| Beam Angle | 160 Degrees |
| Depth | 10 mm |
| Length | 1000 mm |
| Type | Light Bulb |
| Finish | White |
| Manufacturers Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Voltage | 24 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Lumens Per Metre | 731 lm/m |
| Wattage Per Metre | 6.1 W/m |
| LED's Per Metre | 96 |
| Width | 15 mm |
| Cutting Points | Every 12.5cm |
| Max Run Length | 10 Metres |