Tagra 1 Metre 22.57W 24V Mini Top View LED Neon Flex with Horizontal Bend 10x15mm RGB
Quick Find: 58543
Product Discontinued
This item was discontinued on 18th February, 2022
Alternatively check out our parent collection of products:
Brands
Beam Angle
160 Degrees
Depth
10 mm
Finish
White
LED's Per Metre
132
Length
1000 mm
Light Bulb Type
LED Strip
Light Colour
RGB
Lumens Per Metre
226.651 lm/m
Manufacturer
Tagra
Max Run Length
10 Metres
Type
Light Bulb
Voltage
24 Volt
Wattage Per Metre
22.57 W/m
Width
15 mm
Product Overview
Tagra 1 Metre 22.57W 24V Mini Top View LED Neon Flex with Horizontal Bend 10x15mm RGB from Tagra
Model: TL-NEONMINI/RGB
From Tagra Lighting, an innovative replacement for traditional glass neon lighting applications. This flexible top view Mini Neon Flex has been manufactured by filling highly flexible plastic tubes with bright, highly luminous LEDs. The Neon Flex is IP65-rated, however can be amended to be IP67-rated with the purchase of an IP67 termination kit. It is also 24V and will emit a red colour temperature across an extensive 50,000 hour lifespan. Indoor Use Guarantee: 3 Years. Outdoor Use Guarantee: 1 Year. Product Dimensions: Depth: 10mm x Width: 15mm. Supplied as a 1 Metre length with a max running length of 10 metres.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | LED Strip |
|---|---|
| Manufacturer | Tagra |
| Light Colour | RGB |
| Beam Angle | 160 Degrees |
| Depth | 10 mm |
| Length | 1000 mm |
| Type | Light Bulb |
| Finish | White |
| Manufacturers Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Voltage | 24 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Lumens Per Metre | 226.651 lm/m |
| Wattage Per Metre | 22.57 W/m |
| LED's Per Metre | 132 |
| Width | 15 mm |
| Cutting Points | Every 8.33cm |
| Max Run Length | 10 Metres |