Tagra 1 Metre 4.5W 24V Pro Architectural LED Side View Neon Flex 10mm x 10mm Red
Quick Find: 58574
Product Discontinued
This item was discontinued on 18th February, 2022
Alternatively check out our parent collection of products:
Brands
Beam Angle
120 Degrees
Finish
White
LED's Per Metre
144
Length
1000 mm
Light Bulb Type
LED Strip
Light Colour
Red
Lumens Per Metre
80 lm/m
Manufacturer
Tagra
Max Run Length
10 Metres
Technology
LED
Type
Light Bulb
Voltage
24 Volt
Wattage Per Metre
4.5 W/m
Width
10 mm
Product Overview
Tagra 1 Metre 4.5W 24V Pro Architectural LED Side View Neon Flex 10mm x 10mm Red from Tagra
Model: TL-NEON-ARCSV-RED
From Tagra Lighting, this side view 24V Pro Architectural LED Neon Flex is a flexible light tube made of silicone with the ability to bend horizontally and vertically that can produce a red colour temperature across an extensive 50,000 hour lifespan. Replicating traditional glass neon, it offers superior illumination with an IP67 rating, allowing for durable installations in both dry and damp environments. Indoor Use Guarantee: 3 Years. Outdoor Use Guarantee: 1 Year. Product Dimensions: Depth: 10mm x Width: 10mm. Supplied as 1 metre in length with a maximum running length of 10 metres.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | LED Strip |
|---|---|
| Technology | LED |
| Manufacturer | Tagra |
| Light Colour | Red |
| Beam Angle | 120 Degrees |
| Length | 1000 mm |
| Type | Light Bulb |
| Finish | White |
| Manufacturers Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Voltage | 24 Volt |
| IP Rating | IP67 |
| Lumens Per Metre | 80 lm/m |
| Wattage Per Metre | 4.5 W/m |
| LED's Per Metre | 144 |
| Width | 10 mm |
| Cutting Points | 83.3mm |
| Max Run Length | 10 Metres |