Tagra 1 Metre 7.88W 24V Side View LED Neon Flex with Vertical Bend 18x16mm Daylight
Quick Find: 58545
Product Discontinued
This item was discontinued on 18th February, 2022
Alternatively check out our parent collection of products:
Brands
Beam Angle
160 Degrees
Colour Temp
6500 K
Depth
18 mm
Finish
White
LED's Per Metre
144
Length
1000 mm
Light Bulb Type
LED Strip
Light Colour
Daylight (860/865)
Lumens Per Metre
3261 lm/m
Manufacturer
Tagra
Max Run Length
8 Metres
Type
Light Bulb
Voltage
24 Volt
Wattage Per Metre
7.88 W/m
Width
16 mm
Product Overview
Tagra 1 Metre 7.88W 24V Side View LED Neon Flex with Vertical Bend 18x16mm Daylight from Tagra
Model: TL-NEONSIDE/CW
Tagra lighting presents this side view 24V LED Neon Flex is a flexible self contained plastic light which produces a daylight colour temperature across an extensive 50,000 hour lifespan. Replicating traditional glass neon, it has a vertical bend and an IP65 rating, allowing for durable installations in both dry and damp environments Indoor Guarantee: 3 Years. Outdoor Guarantee: 1 Year. Product Dimensions: Width: 16mm Depth: 18mm. Supplied as a 1M length with a maximum running length of 14 metres.
Technical Specifications
| Light Bulb Type | LED Strip |
|---|---|
| Manufacturer | Tagra |
| Light Colour | Daylight (860/865) |
| Beam Angle | 160 Degrees |
| Colour Temp | 6500 K |
| Depth | 18 mm |
| Length | 1000 mm |
| Type | Light Bulb |
| Finish | White |
| Manufacturers Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Voltage | 24 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Lumens Per Metre | 3261 lm/m |
| Wattage Per Metre | 7.88 W/m |
| LED's Per Metre | 144 |
| Width | 16 mm |
| Cutting Points | Every 4.17cm |
| Max Run Length | 8 Metres |